MAKALELER

MAKALELER

Lazer Epilasyon Bilinmeyen Yönleri

Lazer epilasyon yaklaşık 15 yıldır dünyada uygulanmaya başlayan ülkemizde de son yıllarda artan bir uygulama. Lazer epilasyonun başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Öncelikle kişisel faktörler lazerin başarısını oldukça etkilemektedir. Örneğin bayanlarda epilasyon başarısı erkeklere göre daha yüksektir. Vücut bölgelerine göre de epilasyon sonuçları değişebilmektedir. Kadınlarda kol altı, genital bölge ve alt bacaklarda başarı oranı % 95 gibidir. Erkeklerde ise sırt ve ense bölgelerine göre, boyun, sakal üstü ve göğüs bölgesinde başarı daha yüksektir. Lazer başarısını etkileyen diğer bir faktör cilt ve kıl rengi, kılın kalınlığıdır. Beyaz tenli kişilerde deri lazer ışığını emmeden yansıttığı için lazerin deriyi yakma riski olmadığından, rahatlıkla yüksek lazer dozları uygulanabilmektedir ve bu da lazer başarısını arttırmaktadır. Tam tersine esmer olanlarda da, yan etki riskini ve ağrıyı azaltmak için enerji düzeylerini azaltmak gerekmektedir. Ayrıca kıl rengi ve kalınlığı da önemli bir faktördür. Kıllar kalın ve siyahsa başarı daha iyi iken; ince ve sarı tüylerde (yani ayva tüylerinde) oldukça düşüktür.

Lazer epilasyon yapıldıktan sonra kıllar kalıcı olarak mı kaybolmaktadır?

Aslında bu konuda da yeterli sayıda kişinin yıllarca takip edildiği bilimsel çalışmalar ne yazık ki fazlaca yok. Ama olan beklenti kılların uzun süre çıkmadığı yönünde. Benim tecrübelerime göre ise yüz kılları için başarı oranı daha düşük ve yıllar sonra kılların yeniden ortaya çıkması mümkün olabiliyor. Genellikle bu durumda kıllar eski yoğunluğu ve kalınlığında olmuyorlar. Ama lazer epilasyonun % 100 etkili olduğu söylenemez. Genellikle olguların % 70-80 inde daha önce de belirttiğim gibi özellikle bayanlarda koltuk altı, alt bacak ve cinsel bölge kıllarında başarı daha yüksektir.

Son zamanlarda lazer epilasyonla ilgili şaşırtıcı bir durumda lazer epilasyon ile kıllarda bir artış görülebilmesi. Böyle bir durum var mı ve varsa da sebepleri neler olabilir?

Nadir de olsa lazer epilasyon yaptığımız hastaların bazılarında indüksiyon dediğimiz bir olayla karşılaşabiliyoruz. Yapılan lazer epilasyon seansları arasında veya lazer epilasyon bittikten sonra lazer epilasyon yapılan bölgelerde veya bu bölgelere yakın olan alanlarda tüy ve kıllarda kalınlaşma, artma, uzama gibi bir yan etki görülebiliyor. Bu durum bilimsel olarak Birkaç yıl önce fark edildi. Fakat halen bu yan etkinin neden olduğu bilinmemektedir. Bu yan etkinin olup olmadığı dermatoloji uzmanı tarafından her seans öncesinde kontrol edilmelidir. Genellikle bu artışın ince ayva tüylerine lazer uygulaması yapıldığında geliştiği, bilinmeyen bir nedenle ayva tüylerinin arttığı ve kalınlaştığı düşünülmektedir. Bu artış genellike yüzde, üst kol ve omuzda, bayanlarda kalçalarda olabilmektedir. Yüz ve kollardaki cm2 başına düşen kıl sayısının saçtan bile yoğun olmasının buna neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle yüz, kol ve üst bacak bölgesine lazer seansları yapılmadan evvel fotoğrafların çekilmesi ve gerekirse her seans öncesi tekrar edilip kıyaslanma yapılması doğrudur. Lazer epilasyonu yapan doktor eğer bu artış riskinin sizde de olacağını düşünürse zaten fotoğraflarınızı çekecektir. Ayrıca lazer epilasyon işleminiz dermatoloji uzmanı gözetiminde yapılırsa zaten uygun olmayan ince tüyler, sarı ve beyaz kıllarınıza lazer uygulaması yapılmayacaktır.

Lazer epilasyon işlemi ağrılı mıdır ve yan etkisi var mıdır? Bu yan etkilerin gelişmemesi için ne yapılmalıdır?

Lazer epilasyon tamamı ile ağrısız bir işlem değildir. Hastaların % 80’i bu ağrıyı rahatsız edici bulmamaktadır. Lazerin ağrısı bölgelere göre de değişebilmektedir. Örneğin genital böge ve yüz daha hassastır ve ağrı eşiği düşük kişilerde bu bölgelerde ağrı rahatsız edici olabilir. Bu gibi nadir durumlarda dermatoloji uzmanı size bir bir takım lokal anestezi sağlayan kremler uygulayarak işlemin daha kolay olmasını sağlayabilir. Ayrıca lazer işleminde kullanan soğutucu sistem de oldukça önemlidir. Günümüzde en uygun soğutucu sistem soğuk hava üflemeli sistemlerdir. Artık kontak soğutmalı lazer sitemleri bile ek olarak hava soğutma sistemlerini kullanmak durumunda kalmıştır. Çünkü kontak soğutma sistemleri yeterince ağrı hissini azaltmamaktadır. Lazer epilasyonun yan etkilerine gelince uygulama yapılan ciltte yüzeysel kabuklanma bazen oluşabilen geçici bir problemdir. Çoğunlukla bu kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Nadir vakalarda deride renk değişikliği dediğimiz açılma ya da koyulaşma gözlenebilir. Neredeyse tüm vakalarda deri 6-12 ay içinde normale döner. Skor dokusu denilen deride kalınlaşma çok nadir görülen bir yan etkidir ve kalıcı olabilir.

Son olarak sağlıklı bir epilasyon nasıl bir ortamda ve hangi kişiler tarafından yapılabilir?

Öncelikle lazer epilasyon işlemi sağlık bakanlığı tarafından belirlenen kanunlar çerçevesinde hastane ve güzellik merkezlerinde yapılabilir. Güzellik salonları ve kuaförlerde lazer epilasyon yapılması kanunlarımıza göre yasaktır. Hatta yakında yapılacak bir yasa düzenlenmesi ile, güzellik merkezleri tıp merkezi statüsünde sayılarak, ayaktan teşhis ve tedavi kurumlarının yönetmeliği uygulanmaya başlayacaktır. Bu da lazer epilasyon işlemi gibi tüm kozmetik işlemlerin dermatoloji uzmanı ve plastik cerrahi uzmanı gözetiminde yapılmasını sağlayacaktır. Eğer uygulama uzman doktorların gözetiminde yapılır, doğru lazer tipi ve dozu seçilirse; herhangi bir yan etki görülmez ve epilasyonun başarısı artar.

Lazer Epilasyon Genel Bilgilendirme

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur.Lazer epilasyon’da kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Mekanik soğutma sistemli yönlendirilmiş lazer ışığı özelliği ile cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünü yok eden ısıya dönüşür.

LAZER EPİLASYON SEANSINA BAŞLAMADAN ÖNCE ;

Lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki kıllara 15-20 gün içinde kökten alma işlemi (ağda, cımbız, epilatör, tüy dökücü) yapılmamış olmalıdır. Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır. Uzayan kıllar seanstan en son 3 gün öncesine kadar vücutta jilet ile yüz bölgesinde makas ile kısaltılabilir. Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolikasit gibi) 15 gün önceden bırakılmış olmalıdır. Lazer uygulaması esnasında cilt üzerinde makyaj bulunmamalıdır. Hamileliğin ilk 3 ayında, son 6 ayda Roaccutane kullananlar da  sedef veya deri rengini koyulaştıran hastalığı olanlarda lazer epilasyon uygulanmaz.

LAZER EPİLASYON SEANSINDAN SONRA

Lazer epilasyon uygulamasından 2 gün sonraya kadar güneşe maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Zorunlu olarak güneşe maruz kalınırsa en az 30 faktörlü koruyucu kremler kullanılmalıdır. Lazer epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese peeling gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır. Lazer epilasyon uygulanan bölgede kişinin cilt hassasiyetine göre değişen sürede 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşması normaldir. Bazı kişilerde işlem sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşursa tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir. Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 15 ila 20 gün içinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar. Seans aralıkları yüz bölgesi için 6 hafta vücut bölgesi için 8 haftadır. Ortalama seans sayısı vücut bölgesi için 4- 6 seans yüz bölgesi için 6- 12 seanstır. Bu sayı cilt ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonel bozukluklar seans sayısını etkileyebilir. Her seans ta %15- 20 kıl kaybı hedeflenir. Seanslarınıza düzenli devam ederseniz ilk seanstan sonra kıl sorunu yaşamayabilirsiniz. Geniş bölgeler (kol, bacak, göğüs, sırt, genital) için her seanstan 15 . 20. günler arasında ücretsiz kontrol seansı hakkınız vardır.(20. günden sonra yapılan kontroller tedavinin seyrini olumsuz etkiler.)

LAZER IŞINI NASIL EPİLASYON YAPAR ?

Lazerin epilasyon yapma mekanizması  milisaniye’lik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını kıldaki melanin piğmenti tarafından emilir cilde zarar vermeden seçici olarak kıl kökünde yoğunlaşır burada ısı oluşturarak kıl kökünü tahrip eder.  Devam eden seans sonunda uygulama yapılan bölge kıllardan arınır. İlk seanstan itibaren kıl sorunu yaşamamış olursunuz.

KULLANDIĞIMIZ CİHAZIN DİGERLERİNDEN ÜSTÜNLÜĞÜ NEDİR ?

Hastanemizde kullandığımız en son geliştirilen SCITON PROFİLE SÜPER  Nd – YAG (1064) lazer dalga boyu uzun olduğu için lazer ışını en derin kıl köküne (4mm) bile ulaşabilmektedir. Ulaşan enerji kılın germinatif tabakasını yok edebilecek düzeyde  dir . Işının derideki melanin tarafından tutulumu daha az olduğundan bronzlaşmış ve hatta siyah tende (zencilerde) de kullanılır. Non suquential (sırasız) bilgisayar kontrollü, scanner ‘ına (9cm2) entegre patentli CHİLLER soğutma mekanizması ile 14 0C ‘ye kadar uygulama öncesi ve sonrası cildi yakma riskini ortadan kaldırır. Hiçbir atış ne üst üste ne de yan yana gelmemektedir. 9cm/2  alan da hiçbir nokta atlanmamaktadır. 1064 nm dalga boyu teknolojisinin daha da gelişmişi Nd -YAG sınıfı 5.kuşak gerçek lazer sistemidir.

TEK BİR SEANS LAZER EPİLASYON İLE KILLARDAN KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi uygulama anında aynı evrede değildir. Uygulama anında olgun fazda (anagen) olan kılların kökleri etkilenir. İstirahatte (katogen) ve gerileme (telogen) fazdaki uygulama kıl kökleri etkilenmez. Bunlar için ek lazer epilasyon seanslarının uygulanması gerekir. Kılların renklerin de büyüme devrelerinde olan değişikliklerden ötürü lazer epilasyon seansı sayısı kişiye göre hatta aynı kişide vücudun farklı bölgelerine göre değişir.

LAZER EPİLASYONDA KONTROL SEANSI NEDİR?

Lazer epilasyon sonrası (kol, sırt, bacak, genital, göğüs)için her seanstan 15- 20 gün içinde kontrol edilir. Bu uygulama rötüş mahiyetinde olup randevu alınarak gelinebilir. Gerek görülmediği taktir de kontrole gelinmemesi tedaviyi olumsuz etkilemez. Zamanı geçtikten sonra yapılan kontrol seansı kılın oluşum evresini etkileyeceğinden bir sonraki seanstan netice alınmasını engeller ve tedavi süresini bozar.

LAZER EPİLASYONDA KAÇ SEANS GEREKİR?

Hastanın genetik yapısı, yaşı, hormon faaliyeti, kıl yapısı, rengi ve estetik beklentilerinin de etkisi ile vücut bölgesi 4- 6 yüz bölgesi için 6- 12 seans gerebilir. Seans sayısı arttıkça aralarındaki zaman da uzamaktadır.

LAZER GÜVENLİMİDİR?

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30- 40 yıldır gelişerek bir çok alanda ( göz ameliyatlarından, diş dolgusuna kadar) güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyondur. Doğru vakada doğru doz seçilerek güvenli kullanım sağlanır. Lazerin epilasyon amaçlı kullanımında kansorejen etki yoktur.  Kimyasal madde veya radyasyon etkisi olmaz. Hastanemizde kullandığımız Nd- YAG lazer FDA (Amerikan gıda ve ilaç dairesi) tarafından onaylıdır

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?  Mükemmel sonuçlar beyaz tenli, koyu renkte, kıla sahip kişilerde alınmaktadır. Ancak cildin ve kılın rengine bağlı olarak gerekli doz ve süre ayarlamaları yapılarak aynı sonuçlar elde edilmektedir. Seksüel olgunluğunu tamamlamış herkese lazer epilasyon uygulanır.

HER SEANS KAÇ DAKİKA SÜRMEKTEDİR?

Kullanılan cihazın özelliklerine göre değişmekle beraber hızlı çalışma özelliğine sahip cihazımız ile yüz bölgesi 8- 10 dakika dudak üstü 2- 3 da dakika bacaklar ve sırt gibi büyük bölgeler ise 1 saatlik sürede yapılabilir.

TEDAVİ SIRASINDA AĞRI HİSSEDİLİRMİ?

Olası acı hissi kişiden kişiye değişmekle birlikte genelde hastaların büyük çoğunluğu acı hissetmemektedir. Cihazımızdaki mekanik soğutma sistemi çoğu kişi için yeterli olmaktadır.

LAZER EPİLASYON FİYATLARI SEANS BAŞINAMIDIR? 

Evet lazer epilasyon fiyatlarımız seans başına dır .

ERKEKLERE LAZER EPİLASYON UYGULANABİLİRMİ? 

Erkelere lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıran hastaların yaklaşık %35- 40 kadarı erkektir.

Lazer'in Avantajları

Büyük bölgeler tedavi edilirken iğneli epilasyon, çekme ve tıraşlama gibi rahatsızlık vermez. Çok daha hızlıdır. Zaman kaybına neden olmaz.Çok daha etkilidir

Olabilecek yan etkiler nelerdir?

Çok az yan etkiden söz edilebilir. Bunlardan en sık rastlanan güneş yanığına benzer kızarıklık ve hafif şişme olup, birkaç saatten daha kısa sürede düzelecektir. Çok nadiren su kabarcığı ve leke oluşumu olabilir. Doktorunuz sizi bu konularda mutlaka bilgilendireceklerdir.

Lazer ile kıl azaltılması kalıcımıdır? 

Kalıcı kıl yok etme “uzun süreli kıl azaltması” olarak tanımlanıp 3–6 tedavi sonrası kıllarda % 70 – % 90 arasındaki kıl azaltması için kullanılır. Tamamen kılsız bir sonuç çok realistik olmayacaktır.

Neden en az 3 tedavi gereklidir? 

Tüm laserler sadece Aktif büyüme fazındaki kılların köküne enerjilerini tam olarak göndererek yok edebilirler. Kılların ancak bir kısmı bu evrdedir, diğerleri dinlenme veya dökülme evresindedir. Bölgeye göre bu oranlar değişiklik gösterir. Herhangi bir zamanda kılların ancak % 50 ile %85’iaktif fazdadır (Anagen) ve bunların sadece 1/3 ile 1/4 ‘ü laser enerjisinin etkili olacağı miktarda pigment içerir.

Lazer Epilasyon Tanımı

Epilasyon ile tarif edilen şey aslında kıl köklerinin kıl üretemez duruma getirilmesidir. Aşağıdaki linkleri tıklayarak bu konudaki son gelişmeleri uzman doktorlar tarafından hazırlanmış epilasyon bilgi sitesinde bulabilirsiniz. Kafanıza takılan her şeyi Çevre lazer epilasyon ve estetik merkezine de sorabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle.

Çevre Lazer epilasyon Kıl Gelişiminin Arkasındaki Biyoloji Hayatta hiçbir şey gözüktüğü kadar basit değildir, bundan dolayı bu sabah fırçanızda bulduğunuz bir tel kıl aslında sizin vücudunuzun inanılmaz şekilde komplex bir parçasıdır. Kıl, insan vücudunda daha rahimdeyken görülmeye başlar. Cenin 22 haftalık olmadan, çoktan 5 milyon kıl kökü vücutta oluşmuştur.

Lazer epilasyon

Güzellik merkezleri lazer epilasyon ve diğer lazer uygulamaları ile hizmet vermektedir. Farklı lazer ve ışık sistemleri güzellik merkezlerinde bulunmaktadır.

Merkezlerimiz

 

 1. ALEXANDRİTE

 

 1. DİODE ( RADYOFREKANS İLE)

 

 1. IPL (RADYOFREKANS İLE )

 

 1. MAVİ IŞIK

 

Yöntemleri ile epilasyon yapılmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin size ya da uygulama yapılacak bölgeye uygun olduğunu doktorlarımız belirlemektedir.

Hızla gelişen teknoloji çağında günümüz insanı, istenmeyen tüyler için klasik yöntemler yerine lazer epilasyon u tercih etmektedir. lazer epilasyon yönteminin istenmeyen tüyler için klasik yöntemlere göre avantajları bulunmaktadır. Günümüzde lazer epilasyon kozmetik uygulamalar içinde en fazla yapılan uygulamalardan biridir.

Günümüzde kullanılan lazerler ilk lazerlerden farklıdır ve pulse lazerler üretilmiştir.

Lazer epilasyon nedir?

lazer ışınları kıl kökünde kılı üreten hücrelerde hasar yapar. Bu durum etkilenen kıl kökünün kıl üreteci fonksiyonunu yitirmesine neden olur.

lazer güvenli midir?

Tıbbın önemli teknolojik buluşlarından olan lazer son 30-40 yıldır gelişerek birçok tıp branşında güvenle kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından bir yenisi de lazer epilasyon dur.

Birçok gelişmiş batı ülkesinde ve dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Lazer; uygulama yapılan vücut bölgesi, cilt rengi, kıl rengi, kılın inceliği- kalınlığı, hormon al bileşenlere bağlı olarak, kılın kalınlığını ve yoğunluğunu başarıyla ortalama 6 seans’ta azaltabilmektedir. Yüz bölgesinde seans sayısı kişiye göre değişmekle birlikte ortalama en az 10 seans gerekli olabilmektedir. lazer epilasyon da seans aralıkları ortalama 45-60 gündür.

Cilt rengi ne kadar açık kıl rengi ne kadar koyu ise sonuç o kadar iyi olmaktadır. Genital, koltuk altı, bacak en iyi cevap alınan bölgelerdir.

Lazer epilasyon geniş bölgelere hatta tüm vücuda aynı seansta uygulanabilir. İşlem çok hızlıdır. Seansların düzenli aralıklarla tekrarlanması gereklidir.

lazer epilasyon uygulamalarında başarılı sonuç elde etmek için cilt rengi ve kıl yapısına uygun lazer tipi ve dozu seçilmelidir.

Tüm dünyada lazer epilasyon için en çok ruby, alexandrite, diode, nd yag lazer ve ıpl ışık sistemleri kullanılmaktadır.

İşlem sırasında ağrı duyumu kişiye göre değişmektedir. Bu ağrı çoğunlukla dayanılabilir niteliktedir ve genellikle lastik çarpması, iğne dokunması hissi gibi tanımlanır.

Merkezlerimizde herhangi birisine görüşme randevusuna geldiğinizde öncelikle Doktorlarımız tarafından size konu hakkında detaylı bilgi verilir. Doktorlarımız tüy yapınızın lazer e uygun olup olmadığına; uygunsa hangi lazer uygulanacağı konusunda sizi bilgilendirecektir.

Lazer epilasyona hazırlık

lazer epilasyon uygulamasından en az 1 ay öncesine kadar ağda, epilasyon gibi kılları kökten alma işlemleri yapılmamış olmalıdır. En az 1 ay öncesinden guneş banyosu yapılmamış ve solaryuma girilmemiş olmasını tavsiye etmekteyiz. Bronzlaşan kişilerde lazer uygulaması yapılmamalıdır.

Tedaviden 3 gün önce bölgenin uygun şekilde traş edilmesi yeterlidir. Hemen seans öncesi tüylerin kısaltılmasıda mümkündür. Uygulanacak bölgeye lokal anestezik krem uygulanması çoğunlukla cihazların aktif soğutma birimi nedeniyle gerekmemektedir. Kişisel olarak ağrı eşiği duşuk olan kişilerde nadiren lokal anestezi uygulaması gerekmektedir.

Lazer epilasyon

lazer atışları cilde bir ışık demeti şeklinde gönderilir. Her atış cihaz başlığının buyukluğune göre bir alanı tarar. Bu atış sonrası kıl köku milisaniyelik bir sure içinde ısınır ve tahrip olur. Bu sayede kıl kökunun kıl uretim fonksiyonu bozulur. Buyume fazındaki tuyler daha fazla etkilenirken dinlenme fazındaki tuyler lazer den daha az etkilenir.

lazer epilasyon SONRASI

lazer epilasyon uygulaması sonrası kızarıklık ve kıl etrafında hafif bir şişlik oluşabilir. Bu reaksiyon çoğunlukla 1-2 saatte kaybolur. Bazen 1-2 gune kadar da uzayabilir. Bölgesel bu reaksiyon için bazı kremler, soğutma işlemi uygulanır. Böylece reaksiyonun en aza indirgenmeye çalışılır. Nemlendirici kremlerin evde de 3-4 gun kullanılmasını önermekteyiz. Uygulama yapılan bölgenin 2 hafta boyunca guneş ışığına maruz kalmamasını öneriyoruz. Yaz mevsiminde dışarı çıkmadan önce yuksek faktörlu guneş koruyucusu kullanılması önemlidir.

lazer epilasyon YAN ETKİLER

Uygulama yapılan ciltte yuzeysel kabuklanma bazen oluşabilen geçici bir problemdir. Çoğunlukla bu kabuklanma gunler içerisinde duzelir ve deri normale döner. Bölge nemlendirici kremlerle duzenli olarak nemlendirilmelidir. Nadir olgularda deride renk değişikliği dediğimiz açılma( hipopigmentasyon) ya da koyulaşma( hiperpigmentasyon) gözlenebilir. Neredeyse tum olgularda deri 6-12 ay içinde normale döner. Nadiren bu renk değişikliği kalıcı olabilir. Skar dokusu denilen deride iz kalması çok nadir görulen bir yan etkidir ve kalıcı olabilir.

NEDEN BİRDEN FAZLA SEANS GEREKİR?

Bölgeye göre değişmekle birlikte kıl kökunun buyuk bölumu dinlenme dönemindedir. lazer epilasyon atış yapılan bölgedeki aktif buyume dönemindeki tuylerin köklerini daha fazla etkilemektedir. Dinlenme halindeki kıl köku lazer den kısmen etkilenir. Bu yuzden yani aktif buyume dönemini yakalamak için bölgeye göre değişmekle birlikte 1-2 ay sonra tekrarlayan seanslar gerekmektedir. Çoğunlukla ortalama 1-2 ay arayla yapılan 6 uygulama yeterli olmaktadır. Bu yolla kıl ureten kıl folukulunde ki azalma başarılı kabul edilmektedir.

SIK SORULAN SORULAR

lazer epilasyon uygulaması en iyi kimlerde sonuç verir?

lazer epilasyon için en iyi aday; cilt rengi açık, kıl rengi siyah ve kılların kalın olduğu kişilerdir.

lazer epilasyon en iyi hangi vucut bölgelerinde sonuç vermektedir?

Koltuk altı, genital bölge, alt bacak, ust bacak en iyi cevap alınan alanlardır.

Yuz bölgesi lazer epilasyon unda nelere dikkat edilmelidir?

Yuz bölgesi kıl yapısı ve döngusu nedeniyle en zor cevap alınan alandır. Uygulama öncesi yapılan dikkatli seçim ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bazı lazer tipleri ya da ıpl ince yuz tuylerinde artışa bile sebep olabileceği bilinmeli ve seçim ona göre yapılmalıdır. Bizim merkezlerimizde alexandrite, diode, ıpl, ppx yöntemleri bulunmaktadır. Diode lazer yuz bölgesinde en çok tercih ettiğimiz lazer dir. Fakat diode lazer lerde dahil olmak uzere ince yuz tuyleri tum lazer ler için sorundur. Beklenti ve hasta seçiminde bu kriterler gözetilmelidir.

Tum vucuda bir seansta lazer epilasyon yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Ortalama bir bayan vucudu 1,5-2 saat surmektedir.

lazer epilasyon için en çok hangi tip lazer ler kullanılır?

Ruby, Alexandrite, diod, nd yag tipi lazer ler epilasyon amaçlı kullanılan lazer lerdir. Bu isimlendirme dalga boyuna göre yapılır. Melanin adı verilen ve kılda bulunan boya maddesine farklı oranlarda tutunurlar. Amaç enerjinin kıl kökune ulaşmasını sağlamak ve kıl kökundeki kıl uretim fonksiyonunu bozmaktır. lazer ler dalga boylarına göre ciltte farklı derinliklere inerler. Doktorlarımız bu sebeplerle kıl derinliği, kıl rengi, kıl kalınlığına ve cilt tipine göre farklı bölgelerde ve farklı kişilerde farklı lazer leri tercih etmektedirler.

Siz guzellik merkezlerinde hangi lazer leri ve ışık sistemlerini kullanıyorsunuz ?

Biz merkezlerimizde diode, alexandrite lazer leri ve foto epilasyon olarak ta bilinen ıpl, mavi ışık (ppx) ışık sistemlerini kullanmaktayız.

Bacaklarımda ve bikini bölgemde batıklar var. lazer epilasyon un faydası olur mu?

Batıklar daha çok oturma bölgesi, bacak arkası, makat, genital ve bikini bölgesinde gözlenir. Kılların ters buyumesi ya da yuzeye çıkamaması nedeniyle batık oluşmaktadır. lazer epilasyon kılları azaltarak bu sorunu dolaylı olarak çözer. Gunumuzde bu durumun en iyi çözum yöntemlerinden biridir.

Kıl dönmesi tedavisinde lazer etkilimidir?

Özellikle oturduğumuzda, oturulan yer ile temas eden bölgelerde kıl dönmesi olarak tabir edilen durum gözlenmektedir. Kadınlarda daha çok kalça, bacak arkası, bikini, genital ve koltuk altında rastlanır. Bu durumun en guncel tedavilerinden biri ters buyuyen bu kılları azaltarak dolaylı çözum sağlayan lazer epilasyon dur. Kıl dönmesi bazen kalça arasında ameliyat gerektirecek kadar ciddi durumlara yol açabilir. Bu hastalığa tıpta pilonidal sinus adı verilir. Kıl dönmesi apse halini almadan daha başlangıçta bölgeye lazer epilasyon uygulanabilir. Apse ya da kist oluşumuş ise lazer etki edemez. Ameliyat olmuş hastalarda pilonidal sinusun tekrarlayabilir. Bu sebeple hastalığın tekrar etmemesi için ameliyat yarası iyileştikten sonra bölgeye lazer epilasyon yapılması faydalı olabilir.

Solaryuma gittim ne zaman lazer epilasyon yaptırabilirim?

lazer epilasyon öncesi bronzlaşmamış olmanız gereklidir. Renginizin açılmasını beklemek zorundayız. Seans aralarında da solaryuma gidilmemelidir.

Birden fazla seans neden gereklidir?

Vucut kılları çeşitli evrelerle buyurler. Bir bölgede aynı anda hem aktif buyume hem dinlenme döneminde kıllar aynı anda bulunur. lazer sadece aktif buyume dönemindeki kıllara daha fazla etkilidir. Bu nedenle bu döneme rastlayan kıllar daha fazla etkilenir diğer kılları aynı dönemde yakalamak ancak tekrarlayan seanslarla mumkun olabilir. Yuz bölgesi bu anlamda en zor bölge iken alt bacak, genital, koltuk altı daha kolay cevap alınan bölgelerdir.

lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir? Seans aralıkları ne kadardır?

lazer epilasyon göz çukuru ve kaşlara uygulanmaz. Uygulama sırasında özel gözlukler ile gözler korunmalıdır. Bunlara dikkat edilerek tum vucuda bile aynı seansta uygulanabilir. Seans araları yuz bölgesinde 4-6 hafta, vucudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişir.

lazer epilasyon sırasında acı hissedilir mi?

Evet, azda olsa bir acı hissi söz konusudur. Çoğunlukla bu acı tolere edilebilir bir acıdır. Genellikle cihazlardaki etkin soğutma sistemi bu acıyı azaltır. Nadiren anestezik kremleri uygulama öncesi kullanmak gerekebilir.

Bir seans ne kadar surmektedir?

Bölgeye göre sure değişir. Genital bölge 10 dakika, koltuk altı 5 dakika sırt 45 dakika kadar kısa bir surede bitmektedir.

lazer epilasyon tedavisi leke kalma ihtimali var mı?

lazer epilasyon uygulaması sonrasında kıl köku etrafında perifolukuler ödem yani hafif şişlik oluşur. Ciltte kızarıklık oluşumu olağan ve beklenen bir durumdur. Uygulamayı takip eden bir kaç saat içerisinde bu reaksiyonlar kaybolur. Eğer reaksiyon uzar ise 1-2 gunluk nemlendirici kullanımı ile genellikle duzelir. lazer epilasyon sonrası guneşlenilmemeli ya da solaryuma girilmemelidir. Nadiren ciltte koyulaşma ya da açılma şeklinde lekelenme oluşabilir. Çoğunlukla bu reaksiyon 6-12 ayda azalarak kaybolur. Nadiren lekeler kalıcı olabilir. Skar adı verilen ve genellikle yanık oluşumundan sonra gelişen izler nadir görulur fakat kalıcı olabilir.

Kontrol seansı nedir?

Deneyimlerimiz kontrol seansının başarıyı artırmadığı yönundedir. Biz sadece buyuk bölgelerde gözden kaçan alanlar için gerektiğinde 3. haftada kontrol seansı yapmaktayız. Rutin uygulamamızda kontrol seansı uygulamıyoruz.

lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Biz lazer epilasyon u ergenlik dönemini bitirmiş kişilere uygulamayı uygun göruyoruz. lazer epilasyon u Gebelerde uygulamayı uygun bulmuyoruz. Sedef, vitiligo gibi deri hastalıkları olanlarda uygulama yapmıyoruz. Roakutan isimli akne ilacı kullananlarda 6 ay geçtikten sonra uygulama yapılabilir. Epilepsi hastalığı ışıkla tetiklenen kişilerde uygulama yapmıyoruz. Kontrol altındaki epilepside nöroloji doktoru uygun görurse yapılabilir.

Kıl artışı hormonal sebeplere bağlı kişilerde lazer epilasyon faydalı olur mu?

Özellikle kadında yuz, göğus, göbek bölgesindeki tuylenmeler hormonal nedenli olabilir. Kadın hastalıkları uzmanınızla göruşup ultrasonografi ve diğer hormonal tetkiklerinizi yaptırarak tedaviye başlamalısınız. Tedavi ile lazer epilasyon uygulaması beraber başlanabilr.

lazer epilasyon dan sonra neler yapmalıyım ya da yapmamalıyım?

Özellikle ilk 24 saat bölgenin sıcak su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir. Örneğin sıcak banyo, sauna, hamam, kese, kılları yolma, guneş banyosu ya da aşırı egzersiz gibi lazer epilasyon yapılan bölgenin sıcaklığını arttıracak etkenlerden korunmak gerekmektedir. En az 2 hafta yuksek faktörlu guneş koruyucusu kullanmak gerekmektedir. Ilık ya da soğuk su temasının sakıncası yoktur. Koltuk altı uygulamasından sonra İlk 24 saat deodorant kullanılmamalıdır. İlk hafta uygulama yapılan bölgenin nemlendirilmesi yerinde olacaktır.

lazer epilasyon her mevsim yapılabilir mi?

lazer epilasyon uygulamasında yazın özellikle yuz ve kol bölgesini guneşten korumak zordur. Hele yazın açık havada çok bulunan kişilerde bu bölgelerin bronzlaşması kaçınılmazdır. Ofis ortamında çalışan ve guneşten korunabilen kişilerde bu bölgelere de uygulama yapılabilir. Diğer bölgeler için uygulamalar devam ettirilebilir. lazer epilasyon dan sonra 2 hafta kadar direk guneşlenmemek gereklidir. Mutlaka guneş koruyucusu kullanılmalıdır. Bronz olunmadığı surece lazer epilasyon için bir engel bulunmamaktadır. Bronzlaşmış kişilerde en az 1 ay beklemek gerekebilir.

Bronz kişilerde lazer epilasyon uygulanabilir mi?

Bronzlaşmak demek; ciltte bulunan melanin denilen boya maddesinin (kılda yoğun bulunan ve epilasyon da lazer in hedefi olan madde) cildin nemini korumak uzere artması anlamına gelmektedir. Dolayısıyla ciltte kıl gibi lazer ışınlarını uzerine çekmeye başlar ve istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir ya da lazer in dozunu duşurmek gerekir. Bu nedenle bronzlaşan kişilerde açılana kadar beklemek ve lazer epilasyon a sonra başlamak uygundur. Çunku ciltte, bronzlaşma durumunda tetiklenmiş bir melanin aktivitesi söz konusudur. Bronz kişilerde bu nedenle yan etkiler oluşabilir.

Gebelerde lazer epilasyon uygulaması yapıyor musunuz?

Hayır yapmıyoruz. Gebelikte özel bir hormonal durum ve metabolizma söz konusudur. Yan etki ve sonuç açısından uygulamayı doğru bulmuyoruz.

Yuz bölgesi lazer epilasyon da neden en zor bölgedir?

Vucudu lazer epilasyon için 2 bölgeye ayırdığımızı söyleyebiliriz. Bu bölgeler vucut bölgesi ve yuz bölgesidir. Yuz bölgesi; boyun ve enseyi de kapsamaktadır. Bu bölgede santimetrekareye duşen kıl folikul sayısı vucut bölgesinden çok daha fazladır. Bu bölgedeki kılların bir özelliği de hızlı bir yaşam döngusune sahip olmalarıdır. Yani diğer bölgelere göre kıllar daha hızlı uzamaktadır. Bu nedenle seans aralıkları daha kısadır. Daha çok seans lazer epilasyon uygulaması gerekir. Ortalama 10 seans uygulama gerekebilmektedir. Seans aralıkları ortalama 4-6 haftadır.

lazer ne demektir?

İngilizce lazer kelimesinin ilk harfleri ile ifade edilen “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” Turkçede lazer olarak kullanılmaktadır. Lazer ışığı cihazların lambalarında uretilip ışın demetleri haline getirilir. lazer ışığı diğer ışıklardan farklı olarak birbirine paralel hareket eder. Dalga boylarına göre ruby, alexandrite, diode, nd yag olarak adlandırılırlar. Enerji değerleri cihaza göre değişir. Yine cihaza göre pulse yani ışık atım aralığı ayarlanabilir.

lazer epilasyon sonuçları için garanti veriyor musunuz?

Tıbbi uygulamaların hepsinde azda olsa başarısızlık ihtimali vardır. Sonuçlar kişisel ve bölgesel farklılıklar gösterebilir. Garanti vermek tıbbi etik kurallarını bilmeyen ve konuya hâkim olmayan kişilerin yaptığı yanlış bir uygulamadır. Doktorlarımız kıl ve cilt yapınızı değerlendirerek olası sonuç hakkında size bilgi verecektir.

Tuy dökucu krem kullanıyorum. Ne zaman lazer epilasyon yaptırabilirim?

Önerimiz tuy dökucu krem kullanmayı bıraktıktan 3 hafta sonra lazer e başlamak şeklindedir.

Ağda kullanıyorum ne zaman lazer e başlayabilirim?

Ağda gibi kılları kökten yolma işlemleri en az 3 hafta içinde yapılmamış olmalıdır.

Neden seans aralarında epilatör kullanmak sakıncalıdır?

Epilatör, ağda, cımbız gibi kılları kökten koparan depilasyon işlemleri lazer seansları öncesinde ve arasında yapılmaz. lazer in kıl kökune etki edebilmesi için kılın kıl kökune bağlantılı durumda olması gerekir ve kıldaki melanine etkinlik için ihtiyaç vardır. Bir anlamda kıl, köke ulaşan bir hat ya da kablodur denilebilir.

İğneli epilasyon nedir?

İğneli epilasyon yönteminde çok ince bir iğne ile kıl kökune ulaşılarak kıl kökune bir çeşit elektrik enerjisi verilir. Bu elektrik enerjisi kıl kökunu yakar. Böylece lazer in ışık ile yaptığı iş elektrik ile yapılmış olur.

Siz iğneli epilasyon yapıyor musunuz?

Evet. Gerek görduğumuz durumlarda bu uygulamada merkezlerimizde yapılmaktadır. lazer in uygun olmadığı durumlarda iğneli epilasyon bir seçenek olabilir.

İğneli epilasyon un dezavantajı nedir?

Çok zaman alması en önemli dezavantajıdır. Uygulama yapılan alanda leke oluşabilir.

Tuylenme sorunumun hormonal olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

Uzman doktorlarımız gerekli gördukleri hastalarda hormonal tetkikleri isteyip değerlendirir. Örneğin kadın hastalarda yuz, göğus, sırt, göbek bölgesindeki aşırı ve kalın kıllar hormonal durumdan kaynaklanır diyebiliriz. Fakat bunu net söylemek için mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sizi görmelidir.

Kıl Anatomisi lazer epilasyon etiler

Kıl, cildin içinde bulunan kıl kökü ve vücudun üstünde bulunan kıl şaftından oluşmaktadır.Kıl kökü, herbirinin belirli bir fonksiyonu olan birçok katmandan oluşmuştur. Papilla, kıl kökünün temelinde bulunmaktadır. Kılcal damarlar papillayla bağlantılıdırlar ve hücrelere kan gitmesini sağlarlar. Hücreler kılın en alt kısmında kılın ampul denilen kısmıyla çevrilidirler.

Kıl kökü iç ve dış olmak üzere iki katmanla çevrilidir. Bu katmanlar hem kıl şaftının zarar görmesini engellemek hem de kılın uygun yönde uzamasını sağlamak için dizayn edilmiştir. İç katman, kıl şaftının yanında oluşur ve yağ bezlerinde sonlanır. Dış katman, bezlere doğru oluşur ve erector pili kasta sonlanır.

Kıl şaftı, üç katman ölü protein hücreleri olan keratini kapsamaktadır. Omurilik olarak bilinen en içteki katman her kıl şaftında bulunmaz. Korteks olarak bilinen ikinci katman, kıl şaftının büyük kısmını sağlamaktadır. Kıl rengi çoğunlukla bu katmanın içerdiği pigmentasyon tarafından belirlenir. En dıştaki katman üst deri olarak adlandırılır. Bu bir seri üst üste binen hücrelerden oluşmaktadır.Kılın canlılığı parlaklığı üst deriden gelmektedir.

Kıl Nasıl Gelişir

Kıl yılda ortalama 0.3-0.4 mm uzar. Kıl gelişiminde üç farklı aşama vardır.

– Catagen Aşaması

Bu geçişle ilgili aralık iki üç hafta kadar sürer. Verilen bu zamanda kılın yaklaşık %3’ü bu aşamada oluşur. Bu periyotta herhangi bir kıl gelişimi olmamasına rağmen, kıl kökü katmanının dış kısmı çeker ve kendini kıl köküne yapıştırır.

– Telogen Aşaması

Bu aşama dinlenme periyodu olarak bilinir ve kılın yaklaşık % 15’inin oluştuğu aşamadır. Telogen saç için 100 gün civarında sürer ve bu aşama için diğer vücut kıllarına göre dikkat çekici şekilde uzun bir süredir.

– Anagen Aşaması

Bu aşama aktivite periyodu olarak tanımlanır. Kıl hücrelerinin bölündüğü ve yeni kıl gelişiminin oluştuğu aşamadır. Bu aşama iki yıldan altı yıla kadar sürebilir. Bu periyodun daha kısa aşamaları kıl uzunluğu gelişimi problemli olan belirli kişilerde görülür.

Kıl Gelişimi Bozuklukları

İnsanları etkileyen iki kıl gelişimi bozukluğu vardır. Hirsutizm genelde kadınları etkileyen bir durumdur. Bu durum, aşırı kalın ve koyu kılların tipik olarak erkeklerde olan bölgelerde ki gibi kadınlarda görülmesidir. Bu bölgeler yüz, göğüs ve göğüs ucunu çevreleyen bölgeleri içermektedir. Hypertrichosis normalde gözle görülmeyen tüylerin oluşması gereken bölgelerde aşırı kılın gelişmesi durumudur.

Lazer Epilasyon

Kadın veya erkek olsun görünümüne özen gösterenlerin dikkat ettiği noktalardan biri de vücudun bazı bölgelerindeki istenmeyen tüylerdir. Günümüzde bu tüylerden kurtulmanın en etkili yöntemi lazer epilasyondur.

 •  Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, vücutta oluşan kıllanmanın giderilmesinde en etkili medikal teknolojidir. İnsanlar lazer epilasyon tekniği öncesinde çok farklı yöntemler kullanıyorlardı. Bu yöntemlerin çoğu uzun süreli ve kalıcı olmuyordu. Lazer epilasyon bu sorunu gidermede en etkili medikal estetik yöntemidir.

 •  Lazer epilasyon nasıl yapılır? 

Lazer epilasyon süreci, epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hâle getirilmesi ve lazer cihazı ile taranması şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır. Lazer epilasyona başlamadan önce, epilasyon yapılacak bölgeye özel bir jel sürülür. Daha sonra ten ve kıl rengine göre size en uygun lazer epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak bölge taranır. Bu işlem kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Bir seans yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans aralıkları 4-8 hafta arasında değişmektedir. Tedavinin bitmesi için gerekli olan seans sayısı 3 ile 6 seanstır. Lazer epilasyon tedavisi hem kısa sürmekte hem de kısa sürede sonuç alınmaktadır.

 • Lazer epilasyon öncesi nelere dikkat edilmeli? 
 • Ø  Lazer epilasyona gelmeden bir hafta öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda vb.) işlemi yapılmaması gerekir.
 • Ø  Lazer epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımıyla kısaltılabilir.
 • Ø  Lazer epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemlerin yapılmaması gerekir.
 • Ø  Lazer epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cilde herhangi bir pealing yapılmamalıdır.
 • Ø  Lazer epilasyon yapılacak bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır. Son 6 ay içerisinde “roaccutane” kullanılmamış olunması gerekmektedir.
 • Lazer Epilasyon Sonrası 
 • Ø  Lazer epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar.
 • Ø  Kişinin cilt hassasiyetine göre 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir.
 • Ø  Epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, pealing gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.
 • Ø  Hormonal bozukluğu olan kişilerde seans sayıları daha az veya daha fazla olabilmektedir.
 • Ø  Her seans sonrası kıl yoğunluğu % 15-20 arasında azalacaktır.
 • Ø  Epilasyon uygulandıktan sonra 3 gün yoğun güneş ışığından korunulmalıdır. Güneşe çıkmak gerekiyorsa koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.
 •  Bayanlarda Lazer Epilasyon Yapılan Bölgeler ve Seans Süreleri 
 • Bacak (tüm 45 dakika, yarım 20 dakika)
 • Kol (20 dakika)Ø  Koltuk altı (20 dakika)
 • Bikini bölgesi (20 dakika)
 • Yüz (10 dakika)
 • Dudak üstü (5 dakika)Ø  Çene (5 dakika)
 • Tüm vücut (1.5  saat)
 • Erkeklerde Lazer Epilasyon 

Modern çağımızda özellikle kentteki bakımlı erkekler aşırı kıllardan kurtulmak istemekte ve bunun için lazer epilasyon yöntemine sıkça başvurmaktadırlar. Lazer epilasyon uygulama açısından erkeklere ve kadınlara aynı şekilde uygulanmaktadır. Ancak erkeklerin kıl kökleri kadınlara göre daha kalın olabileceğinden, erkekler lazer epilasyondan daha iyi sonuç alabilmektedirler.

 • Erkeklerde lazer epilasyon yapılan bölgeler ve seans süreleri
 • Sırt bölgesi (30 dakika)
 • Göğüs bölgesi (30 dakika)
 • Kol (30 dakika)
 • Bacak (50 dakika)
 • Koltuk altı (5 dakika)
 • Ense (5 dakika)
 • Sakal üstü (5 dakika)
 • Kulak (5 dakika)
 • Tüm vücut (2 saat)
 • Lazer epilasyonun avantajları 
 • Hastaların çoğunda etkili ve uzun dönemli epilasyon sağlar.
 • Hastaya uygun bir teknikle yapıldığında güvenli bir yöntemdir.
 • Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir.
 • Hızlı bir yöntemdir, ortalama 2 saatte vücuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
 • Cilt üzerinde alerjik bir yan etkisi yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.
 • Batık kıllarda ve kıl dönmelerinde en iyi tedavi yöntemidir.
 • Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

WhatsApp chat